Přípravné kurzy 1. lékařské fakulty UK

6. srpna 2014 v 13:53 | med-student |  Přijímací zkoušky

1. lékařská fakulta UK pořádá každoročně přípravné kurzy pro studium medicíny. Názory se různí člověk od člověka a je to do jisté míry relativní. Já tyto kurzy navštěvoval a tak bych o nich také chtěl něco napsat. Když jsem se rozhodoval pro medicínu, jednoznačně zvítězila 1. lékařská. Jsem si vědom toho, co všechno se o ní říká, ale ať už je to tak či jinak, faktem zůstává, že tato fakulta je nejstarší ve střední evropě a byla jednou z fakult při zakládání samotné university. Dalším faktem je, že na fakultě působí mnoho významných lékařských osobností a právě z jejich učebnic se čeští medici učí. A také se přiznám, že mi je sympatické prostředí fakulty. Některé teoretické ústavy nevyhlíží vůbec špatně a člověk má opravdu takový universitní pocit. Tohle všechno ještě navíc se jménem v zahraničí hrálo velkou roli. No a tedy když jsem se rozhodl, že prioritní pro mě bude tato fakulta, tak je logické, že jsem chtěl navštěvovat také kurzy, které sama pořádá. Máte na výběr z kurzů typu A a B. Typ A je intenzivnější a probíhá ve všední dny. Typ B je jednou za měsíc v sobotu - celkem 8x. Já volil variantu B, protože přes týden jsem měl mnoho povinností a osobně mi to tak lépe vyhovovalo. Kurzy jsou samozřejmě z chemie, fyziky a biologie a přednáší samotní kantoři z fakulty. Kvalita výuky je relativně dobrá, ale spíše pro ujasnění některých věcných faktů a souvislostí. Je velmi důležité se studiu individuálně věnovat a učit se! Kurzy nejsou od toho, že to tam do vás nalejou a vy budete mít pocit, že kromě toho nemusíte nic dělat. Můžou vám pomoci s přípravou, ovšem za předpokladu, že budete pozorní a jak jsem již zmiňoval - věnovat se látce ve volném čase.

Přednášející se většinou střídají. My na fyziku měli dva asistenty z jejich ústavu biofyziky. Jeden spíše vysvětloval teorii jednoho většího fyzikálního úseku, na který máte na střední škole jeden rok a on to zvládl za hodinu a půl docela zdárně :) Druhý nás donutil opravdu počítat, protože jsme na každé jeho přednášce chodili jednotlivě počítat příklady k tabuli. A byla to také dobrá taktika, protože jsem si tak zafixoval některé těžší příklady. Na chemii pokaždé přednášel někdo jiný - ale třeba studenti, kteří byli přiděleni do Purkyňova ústavu měli na chemii po celou dobu jednoho profesora. Je to opět relativní, protože výhodu měly obě skupiny. Pro mě bylo celkem fajn si na každé téma poslechnout někoho jiného. S biologií to bylo tak, že v zimním semestru byla fyziologie, kterou přednášela zrovna jedna asistentka z fyziologického ústavu, kde zas sídlila naše skupina. Její přednášky byly velmi podrobné, ale naprosto věcné a pochopitelné. V letním semestru byla tématem genetika, kde se střídali dva kantoři jako na fyzice. Každý z nich uměl dané téma naprosto věcně vysvětlit i s různými zajímavostmi.

Ve výsledku tyto kurzy hodnotím kladně. Je nutno ale podotknout, že vám kurz nezaručuje přijetí. K tomu musíte přispět zejména vlastní pílí. A v závěru bych chtěl ještě říci, že si nemyslím, že dostat se na 1. lékařskou fakultu je jednoduché jak facka. Není. Hlavně proto, že přihlášek bylo tento rok opravdu hooodně. A každoročně se počet přijatých snižuje, což odpovídalo bodové hranici. Limit pro přijetí byl pro všeobecné 217 bodů, po doplňovacím řízení 210 bodů. U zubního to bylo 290 bodů, po doplňku 287 bodů. A je možné očekávat, ža následující rok to bude pokračovat stejně. Hranice může být vyšší, neboť počet přijatých se opět o něco sníží. Takže znovu říkám, že je třeba se podrobně připravovat a jít na jisotu, protože štěstí přeje připraveným. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ernie Ernie | 6. září 2014 v 21:05 | Reagovat

Ahoj, díky za Tvůj blog! Je moc fajn. Měl bych otázku, přihlásil jsem se na kurzy typu B, píší, že zahájení je 11.10.2014, ale nikde jsem se nedočetl, kde probíhá.. mohl bys mi to prosím upřesnit? A ještě, přednášky jsou z Ch, Bi a Fy - budou v jedné posluchárně, nebo se stěhuje? Vzhledem k tomu, že nejsem z Prahy, tak v tom trochu lítám no.. :D

2 medicalstudent medicalstudent | E-mail | Web | 7. září 2014 v 13:01 | Reagovat

[1]: Ahoj, kurzy probíhají na Albertově buď v Purkyňově ústavu ve velké posluchárně nebo v posluchárně Fyziologického ústav. Oba dva jsou ve stejné ulici. Všechny přednášky jsou v jedné posluchárně a mezi jednotlivými úseky je přestávka. Hodně štěstí !

3 Yasminn Yasminn | E-mail | 11. června 2015 v 13:05 | Reagovat

Nevíš, prosím, jestli je možné zaplatit a navštěvovat jen biologii? Nebo je možné objednat jen celý kurz, všechny tři předměty?

4 medicalstudent medicalstudent | E-mail | Web | 12. června 2015 v 14:29 | Reagovat

[3]: Myslím, že je nutné objednat celý kurz. O návštěvnosti si pak rozhoduje každý individuálně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama