Studium medicíny v Anglii a USA

28. srpna 2014 v 17:01 | med-student |  Má anonymní existence
Ahoj ! Po delší odmlce jsem opět aktivní. V tomto článku se budu věnovat studiu medicíny v Anglii a USA, protože mi na mail chodí poměrně mnoho otázek, které se k této problematice vztahují. Protože bych ale chtěl zabít "dvě mouchy jednou ranou", tak na úvod něco napíšu k modelovým otázkám pro následující rok, neboť to jest také frekventovanou otázkou. Takže zatím nevím o žádném novém vydání těchto otázek, to ale nevylučuje možnost, že se nevydají opravdu otázky nové nebo rozšířené. Jakmile se dozvím věcné informace, neprodleně o tom budu informovat v některém článku. Informace o modelových otázkách by se na webu 1. lf měly objevit v průběhu měsíce září. Doporočuji si co nejdříve kýžené vydání opatřit a začít studovat. :)A teď tedy k té medicíně. Pokud chcete studovat medicínu na západě (tj. Anglie nebo USA), budete nejdříve muset absolvovat bakalářský studijní program, který tam trvá 4 roky. Až poté se můžete přihlásit na některé z medical schools, které spadají pod university. Takže dohromady za osm let se stanete lékaři, tedy M.D. Zní to zdánlivě jednoduše, ale jednoduché to tedy opravdu není. Jejich školství je velmi odlišné od toho našeho. Soukromé školy jsou tam na rozdíl od našeho státu výrazně prestižnější než státní, takže každý se chce logicky dostat na soukromou instituci - to dá rozum. Nejdříve je tedy nutné se dostat na tzv. college, kde studenti absolvují bakaláře. Nejčastěji něco, co je blízké medicíně, tzn. nějaké přírodní vědy, nicméně není to podmínkou. Existují ale university, jejichž lékařské fakulty vyžadují bakalářský titul s některými specifickými odstudovanými předměty. Po čtyřech letech následuje proces přijímacího řízení na medical schools, které je velmi náročné. Hodnotí se už samotné přihlášky. Studenti také musí absolvovat celostátní testy MCAT, které zahrnují otázky z chemie, fyziky a biologie. Na základě toho se přihlášky přijímají a studenti jsou zváni na přijímací pohovory. Přijatí studenti jsou opravdu ti nejlepší z nejlepších.

Čtyři roky studia medicíny jsou směřovány výrazně k praktickým dovednostem a klinice. To ale neznamená, že by tam medici nemakali v teoretických oborech. První dva roky se studují teoretické obory a další dva roky jsou klinické. V posledním ročníku si studenti vybírají specializaci, ve které by rádi atestovali - tzv. rezidentura. Během studia musí každý student projít zkouškami USMLE - United States Medical Licensing Examination. Step 1 se skládá již ve druhém ročníku a testují se teoretické obory. Step 2 se skládá během čtvrtého ročníku a zahrnuje kliniku. Po tom všem se z nich stávají doktoří - u nich s titulem M.D a dostávají místo v nemocnicích v rámci tzv. internship - stáž. Na konci téhle stáže stážisti (interns) skládají další zkoušky USMLE Step 3 - intern exam. Pokud danou zkoušku stážisté úspěšně absolvují, stávají se z nich rezidenti. Zmiňovaná internship je součástí rezidentury. Po rezidentuře, která trvá nejméně tři roky přichází na řadu Medical Board Examination, které jsou ústní a po jejich absoloturiu jsou lékaři oprávnění pracovat bez dohledu. Některé subspecializace, jako třeba pediatrická chirurgie, plastická chirurgie, atd. vyžadují ještě tzv. fellowship. Kdo sleduje seriál Grey's anatomy, má vlastně názorný příklad. Tam lze tento proces sledovat od internship (u).

Ještě bych rád něco dodal. Dostat se na prestižní soukromé školy v zahraničí je velmi obtížné a samozřejmě i finančně náročné. V jisté slova smyslu to ale má smysl. Studenti si půjčují na školné peníze a pak ho po dosažení určité výše mzdy splácí. Vzdělání si pak více váží. Řada cizinců má ale spektrum půjček výrazně omezené, takže zde zůstává jen možnost stipendia. Jeho získání je ale ještě těžší, než se vůbec na školu dostat. Na druhou stranu, pro lékaře, který vystudoval u nás není nemožné se do zahraničních nemocnic dostat. Pokud má někdo takové úmysly, musí absolvovat USMLE Step 1 a 2, což není zadarmo, ale potom má možnost získat internship a rezidenturu v dobré nemocnici a může z něho být taktéž právoplatný lékař. Příkladem je např. prof. Bohdan Pomahač. V tomto případě je ale nutné opravdu dřít, protože nemocnice si velmi pečlivě vybírají a pro cizince je to samozřejmě náročnější než pro někoho, kdo má M.D z Harvadu nebo ze Stanfordu. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anonym anonym | 29. srpna 2014 v 15:38 | Reagovat

Pokud clovek nema bohate robice, tak myslim ze tahle moznost neni realna a myslim, ze clovek se muze stat velmi dobrym doktorem i kdyz studuje na zdejsich fakultach.

2 Lískulka Lískulka | Web | 29. srpna 2014 v 16:04 | Reagovat

Pěkný článek.
Na rozdíl od anonyma si nemyslím, že by to bylo tak nereálné. Jsou tady různé nadace, které podporují jednotlivce při studiu v zahraničí. Když se chce, tak jde všechno.

Povedený článek, věcný a zase jsem se dozvěděla něco nového, díky. ;-)

3 anonym anonym | 29. srpna 2014 v 21:44 | Reagovat

Clanek velmi zajimavy a rozhodne na zamysleni :) myslete si ze by to stalo za to?

4 medicalstudent medicalstudent | E-mail | Web | 29. srpna 2014 v 22:36 | Reagovat

Ano, člověk se může stát velmi dobrým lékařem i zde, o tom žádná. Čeští lékaři mají ve světě velmi dobré jméno. Alespoň jsem to slyšel. Nicméně je to spíš srovnání. Dostat se na medicínu u nás není nejlehčí, ale někde to je ještě těžší. Souhlasím s Lískulkou. Jsou tady nadace a je možnost stipendií, samozřejmě pro ty nejlepší.

5 medicalstudent medicalstudent | E-mail | Web | 29. srpna 2014 v 22:40 | Reagovat

[3]: Je to individuální a jde o srovnané priority :) Zkušenost ze zahraničí ale vždycky stojí za to.

6 anca anca | 1. září 2014 v 13:52 | Reagovat

Já bych jenom dodala, že to co popisuješ je pouze studium v USA, v Anglii to chodí ještě úplně jinak - mají tam stejně jako my šestileté studium (příp. pětileté) pro studenty, kteří chtějí medicínu studovat hned po střední škole; nebo studium čtyřleté, pro ty, co už mají vystudovaný jiný (obvykle) bakalářský titul, který však s medicínou nemusí souviset (může to být klidně politologie)

7 studium v USA vs ČR studium v USA vs ČR | Web | 22. května 2015 v 3:07 | Reagovat

Zrovna lékařství bych asi studoval spíš v ČR. Znám spoustu bývalých studentů, nyní již lékařů, z Velké Británie a Norska, kteří k nám přijeli vystudovat medicínu z několika důvodů, ale mezi těmi hlavními byla především prestiž českých lékařských VŠ, respektive UK a cenová výhodnost oproti studiu v jejich zemích. V USA a případně i UK mi dávají smysl buď opravdu prestižní univerzity a nebo pak středoškolské studium, ideálně se stipendiem. Jinak pěkný článek. :)

8 Kania Kania | 4. srpna 2015 v 9:10 | Reagovat

Ahoj a s jakou agenturou jsi tam jela? To sutidum v usa? Nebyl to náhodou JKconsulting? Slyšela jsem o nich od kámošky, tak hledám, jestli s nima někdo nejel a nemá zkušenosti..díky.

9 Medstudent Medstudent | E-mail | 4. dubna 2016 v 22:14 | Reagovat

Článek popisuje pouze studium medicíny v USA, studium v Anglii je svou strukturou podobné české medicíně, t.j. střední škola, poté 5/6leté studium medicíny s možností studia "extra" bakalářského titulu dle volby (biochemie, farkmakologie, fyziologie) s výzkumným či humanitním zaměřením. Existuje také možnost tzv. Graduate entry, což je podobné americkému studiu medicíny, kdy doděláte bakaláře a poté se přihlásíte na 4letý kurz medicíny. Po ukončení studia následuje obdobné dvouleté "kolečko" jako u nás, 3 roky tzv. Core Medical/Surgical Training (obdoba první atestace) a x let Specialty training (délka se liší na základě vybrané specializace).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama