Vhodná literatura pro přijímací zkoušky

6. srpna 2014 v 13:00 | med-student |  Přijímací zkoušky
Ahoj, dnes bych chtěl napsat něco o tom, z čeho jsem se připravoval.

FYZIKA:

Úroveň gymnásií se podstatně liší. Já sice nepocházím z hrozného gymplu, ale kantoři na fyziku představovali jeden velký problém. Jsou to odborníci na svém místě, ale většinu věcí pokládali za samozřejmost, tak se moc s vysvětlováním neobtěžovali - nebo pro změnu neuměli vysvětlovat vůbec. Proto jsem musel fyzice věnovat část svého volného času a pořídit si kvalitní literaturu. Musím říct, že známá knížka Odmaturuj z fyziky je dle mého hrozná. Je sice vskutku positivní její tloušťka, ale jako taková vás k přijímačkám nepřipraví. Proto jsem musel sáhnout po kvalitnější literatuře a tou se pro mě stala jedna skvělá kniha Přehled středoškolské fyziky od E. Svobody a kolektivu. V kolektivu byl i náš významný fyzik doc. Ing. Ivan Štoll, kterého asi moc lidí nezná, ale to je zrovna člověk, který fyzikou žije.


Kniha obsahuje valnou většinu z toho, co potřebujete znát. Ale přece jen jsem v ní třeba intenzitu gravitačního pole nenašel :) V tomto případě sloužil internet. Takže tuto knihu vřele doporučuji všem, co si ve fyzice moc nevěří a zejména těm, kdo se nehlásí z gymnásia.

CHEMIE:

Co se týče chemie, tak s tou jsem nikdy problém neměl. Nicméně modelové otázky jsou obsáhlé a je tam třeba i otázka na pojetí orbitalu jako tzv. vlnové funkce. Což už trochu hraničí s VŠ látkou, protože Schrödingerova rovnice se na středních školách neučí :). O atomech, orbitalech a obecně o struktuře elektronového obalu si můžete přečít ve vysokoškolských skriptech PřF UK - Teoretické základy anorganické chemie, ale to už je výrazný přesah a možná nakonec bude lepší, když si zapamatujete, že orbital je vlastně vlnová funkce. Elektrony mají vlastnosti částic, ale také vlastnosti vln, takže nelze přesně říci, kde přesně se v jaký čas nacházejí. Proto se určuje tzv. hustota pravděpodobnosti výskytu elektronu, ale to je kvantová mechanika. Pokud ale mám něco doporučit, tak je to v tomto případě Odmaturuj z chemie - paradoxně tato knížka obsahuje dost podstatných informací a vše je přehledně zpracováno. Pro gymnazistu je to ideální. Pro uchazeče z jiných škol bych zřejmě doporučil Přehled středoškolské chemie od Jiřího VacíkaBIOLOGIE:

Z biologie jsem čerpal z různých zdrojů. Tato varianta se mi zdála nejlepší. Na genetiku jsem si pořídil vynikající učebnici od Eduarda Kočárka - GENETIKA. Je napsaná výborně a vše je v ní hezky vysvětleno. Máte pocit, jako kdyby jste četli beletrii. Já jsem navštěvoval přípravé kurzy na 1. lf, kde jsme měli na genetiku výborné prezentace s ještě lepšími komentáři, což mi také hodně pomohlo. Ono je totiž opravdu zbytečné v té genetice chybovat, protože se opět chtějí jen základy.

Viry, prokaryota a nižší organismy jsem studoval z Nového přehledu biologie - nakladatelství Scientia. Tato učebnice je ale poměrně dost drahá, takže pořizovat si jí jen díky tomu je zbytečné, protože je myslím někde naskenovaná v pdfku na uloz.to.Obecnou biologii a systematickou biologii jsem se učil z Biologie pro gymnázia od Zicháčka.

Tu obecnou biolu jsem si pamatoval ze školy, s tím jsem velký problém neměl, ale zvířátka s rostlinami jsem vypustil, takže jsem si to musel hezky zopakovat. Také jsem si tam přečetl něco o ekologii a evoluci, ale v tomto případě jsem měl výhodu kvůli škole, kde jsme na to měli dobré prezentace. A taky není k zahození si raději pamatovat letopočty podle modelových otázek, každá kniha nabízí tak trochu vlastní verzi těchto čísel :D Možná bych tu měl ještě zmínit, že kniha Odmaturuj z biologie je silně nevyhovující a nedostačující, mnoho informací tam chybí! Ale kdyby někdo chtěl vidět přehledně zpracovaný hmyz, tak ho tam najde.

Tak a teď asi to nejdůležitější, kvůli čemu všichni na medicínu chceme - biologie člověka. Všeobecně se doporučují učebnice od Kočárka, ale já jsem čerpal z Biologie člověka od Fortuny.

Našel jsem tam vše důležité. V modelovkách je zejména fyziologie. A tu je dobré ovládat. Je tam sice i něco z anatomie, ale to mi přišlo opravdu jako taková legrace. S pravou anatomií se setkám v řijnu :D Zároveň se tato učebnice hodí i pro kapitolu s lidskými chorobami a také nejsou k zahození znalosti ze školy. Ona je to ve skutečnosti jen taková ochutnávka, protože jestli si někdo myslí, že když z gymplu ví, že kost čelní je os frontale nebo že zná snad celou kostru latinsky, tak je to stejně zlomek toho, co se po něm bude chtít. Ale to je zatím můj názor, uvidíme, jak se potvrdí.

Přeji Vám uchazečům tedy hodně štěstí a doufám, že můj seznam literatury snad i dobře poslouží. Důležité je to nevzdávat a najít v sobě sílu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 M. M. | 7. srpna 2014 v 11:45 | Reagovat

ahojky, máš krásný blog. Mám pár otázek nejdříve ke knihám, místo genetiky od eduarda kočárka mám genetiku od závodské, pokud si slyšel, chtěla bych poradit jaká bude lepší. A ještě kdy ses přibližně začal biflovat tuto literaturu? A z čeho jsi maturoval?

2 medicalstudent medicalstudent | Web | 7. srpna 2014 v 13:16 | Reagovat

[1]: Ahoj, děkuji :) Já jsem Závodskou jen prolistoval, hlubší zkušenost s ní nemám. Ale od kolegů mám pouze dobré reference. Závodská probírá látku do hloubky, což je samozřejmě docela fajn. Určitě to není špatná volba. Já začal s touto literaturou před začátkem maturitního ročníku. Maturoval jsem z češtiny, angličtiny, chemie a biologie. Ale zjistil jsem, že je ve výsledku jedno z čeho maturuješ, hlavně je nutné mít v ruce maturitní vysvědčení. Na kurzech na 1. lf jsem zjistil, že užitečná je možná tak maturita z té chemie, ale z biologie zas tak ne, protože se stejně v každém předmětu jde od začátku, ale hoodně podrobně.

3 M. M. | 7. srpna 2014 v 13:49 | Reagovat

[2]: Děkuji za odpovědi, celkem mi pomohlo:). Mohu se jen ještě optat, jak vypadal asi tvůj den, když sis musel do něho vsunout tolik literatury, neboli by mě zajímalo, jestli ses učil po škole, kolik hodin a nějaké tipy na učení. Taktéž co tě motivovalo u toho vydržet a nepraštit s tím :D. Doufám, že ti mé otravování nezačalo lézt na nervy, když ano, za to se omlouvám :)

4 medicalstudent medicalstudent | Web | 7. srpna 2014 v 15:15 | Reagovat

[3]: Rozhodně mi to neleze na nervy, tohle je smysl tohoto blogu, tj. měl by pomoci uchazečům. Já se učil po škole od září cca. 3 hodiny. Vždycky jsem si zpracoval maturitní otázku z chemie a biologie - a následně jsem dané téma řešil v modelovkách. Potom jsem šel řešit fyziku, kterou jsem se zabýval opravdu podrobně. Začal jsem normálně od začátku, tzn. mechanika, termodynamika, kmitání a vlnění, elektřina a magnetisus, atd.... Nad každou otázkou jsem přemýšlel a snažil se najít podstatu - hlavně u těch těžších. A to opravdu znamenalo kreslit grafy, psát rovnice, vyjadřovat různé veličiny pomocí různých vztahů, atd. Jakmile se přehouplo pololetí, začal jsem učení věnovat času více. Od února tak 5 - 6 hodin denně. Byl jsem do té přípravy tak ponořen, že jsem prakticky společensky nežil, protože pro mě bylo nepřijatelné u přijímaček pohořet. A důležitá byla právě ta motivace. Medicína je něco, v co bezmezně věřím. Má hodnotu nejen vědeckou, ale i etickou. Pomáhat lidem a možná se i zasloužit o to, že jednou se budou moci léčit i těžké choroby, to je to, co mi dodávalo sílu. A po maturitě, kdy jsem měl volno jsem se učil 10 hodin denně - až do osudového přijímačkového dne. A  stejně jsem měl pocit, že jsem toho udělal málo :D K tipům učení bych chtěl rozhodně napsat, že je důležité OPAKOVAT. Přijímačky jsou založené na nejrůznějších detailech a je nutné být pozorný. Když jsem zpracoval nějaké větší téma, teď třeba uvedu ten elektromagnetismus, tak jsem si to celé zopakoval a příklady, které mi dělaly problém jsem si přepsal do wordu a týden před přijímačkama jsem tyhle otázky / příklady projížděl a znovu počítal. Ve výsledku jsem měl každý příklad z otázek spočítaný min. 10 x. Samozřejmě, že přišly na řadu i nejrůznějších emocionální výlevy, protože jsem měl pocit, že jsem neschopnej, ale to je běžný projev. Musím ještě napsat, že mě motivoval obrovský počet přihlášek, protože pak jsem si dal ještě víc záležet a nakonec se prokázalo, že štěstí opravdu přeje připraveným. :)

5 M. M. | 7. srpna 2014 v 16:25 | Reagovat

[4]: děkuji opravdu moc moc moc, zlatý to člověče :)
a mohu se zeptat jak jsi to měl s maturitni četbou?, jestli už byla dávno přečtená nebo jsi svuj čas ještě nějakým zázrakem skloubil s tímto žroutem času :D
Jinak zástávám také stejný názor, že štěstí přeje připraveným, tak nechci udělat taktéž žádný sek :)

6 medicalstudent medicalstudent | E-mail | Web | 7. srpna 2014 v 16:31 | Reagovat

[5]:Jo, maturitu jsem uplně vynechal. Maturitní četbu jsem měl ze 3 / 4  přečtenou už před začátkem maturitního ročníku. Tu poslední čtvrtku jsem se snažil číst během roku, ale moc to nedopadlo. Mně totiž ta maturita z češtiny připadala jako fraška, tak jsem se spolehl na štěstí a o daných dílech jsem si alespoň něco přečetl. Nakonec jsem si vytáhl Kytici  a byl jsem za vodou :D I když nevím, co bych dělal, kdybych se vytáhl nějakou středověkou blbost a musel tam hovořit o úryvku ,D A angličtina byla také fraška :) Soustředil jsem se hlavně na biolu a chemii.

7 Elliot Elliot | Web | 21. září 2014 v 20:48 | Reagovat

Jen tak pro zajímavost, vektor intenzity gravitačního pole k je shodný s vektorem gravitačního zrychlení a :) Jinak chválím čtivě psaný blog, letos nastupuju do Hradce, tak se ráda dozvím, jak to chodí u vás. Hodně zdaru do Prahy!

8 medicalstudent medicalstudent | E-mail | Web | 21. září 2014 v 22:41 | Reagovat

[7]: Díky, mě ta intezita nějak utkvěla v mysli. Celé gravitační pole je tam tak trochu zvláštně pojaté. Jasný, že ty vektory jsou shodné. ,) V Hradci byla u přijímaček prý brutální fyzika, tak grtuluju k přijetí :) A přeju hodně sil a štěstí !

9 Anna Anna | 17. září 2015 v 18:55 | Reagovat

Ahoj, pristi rok bych se chtela hlasit na 1. LF, jenomze jsem nematurovala ani z chemie ani z biologie (ted chodim prvni rok na jinou VS)... je podle tebe sanca se dostat na 1.LF kdybych se naucila modelovky plus prosla ty knizky? (prehled stredoskolske chemie, biologie, fyziky atd)

10 Med-student Med-student | E-mail | 17. září 2015 v 21:06 | Reagovat

[9]: Ahoj, šance je, když budeš chápat souvislosti. Záleží na tom, jak naučit, tj. jestli jen otázky a odpovědi / nebo tomu naopak rozumět a chápat podstatu, protože tento rok přijímací testy byly z větší části odlišné od modelových otázek. Doporučuji si projít ty přehledy a procházet otázky, ale snažit se pochopit, proč je zrovna ta a ta odpověď správná a ostatní zase ne. V takových případech šance rozhodně je. :)

11 Anna Anna | 18. září 2015 v 13:37 | Reagovat

Jo, a jeste mi napadlo... kolik bodu pocitaji za jednu otazku na prijimackach?

12 Med-student Med-student | E-mail | 19. září 2015 v 13:33 | Reagovat

[11]: Za každou správně zodpovězenou otázku se počítá 1 bod.

13 Míša Míša | E-mail | 16. června 2016 v 21:25 | Reagovat

Ahoj, můžu se zeptat, čím se ti nelíbila Odmaturuj z fyziky? :D Já totiž studuji i ze Svobody i z ní a musím říct, že mnohem více mi vyhovuje Odmaturuj. Je přehledná a vše je tem přímo řečeno, takže tím pádem je i mnohem tenčí.
Se zbytkem literatury ale souhlasím, sice mi všechny přijdou hrozně nepodrobné, ale pro středoškolské / gymnaziální účely už lepší v češtině asi neexistují. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama