Říjen 2014

Medicína a volný čas

27. října 2014 v 15:41 | med-student |  Má anonymní existence


Jistě jste si všichni všimli, že poslední dobou tu moc článků nepřibývá. Důvod je jednoduchý, tj. nemám v podstatě žádný volný čas. Dneska jsem si našel skulinku, kterou bych vám mohl věnovat a napsat něco o tom, jak je to s volným časem v prvním ročníku.

Na první přednášce anatomie nám prof. G. sdělil, že naučit se anatomii a obecně zvládnout studium medicíny je o ekonomickém nakládání s časem. Dobře, řekl jsem si. Začal jsem tedy s úvahou, že ještě ten den se budu snažit naučit to, co nám odpřednášel. Vyhranil jsem si na to 3 hodiny. Jak si myslíte, že to dopadlo ? Za tři hodiny jsem se nenaučil ani polovinu z toho, co prof. G. odvykládal. Byly to základy organogeneze, které dle mého nejdou pochopit bez toho, aby člověk nenastudoval tento embryologický proces od samých začátků, tj. oplodnění. Nebyla to správná taktika, protože ze začátku člověk neví, jak se učit. Tímto stádiem jsem procházel první dva týdny. Teď to sice není ideální, ale postupně začínám mít představu o tom, za jak dlouho jsem schopen se naučit určitý objem látky. Musím dát panu profesorovi za pravdu. Jenže jsem v tom ekonomickém nakládání s časem nedospěl tak daleko, abych měl nějaký volný čas. Víkend věnuji dohánění toho, co jsem přes týden nestihl, nepochopil a připravuji se na testy, které se mají další týden psát. V průběhu týdne se po příchodu domů také jen a jen učím. Takže zatím moc volného času nemám a byl jsem ujištěn, že počínaje pitvami nebude volný čas žádný. Jasně, zní to depresivně, ale to, co se učím je velmi zajímavé a poutavé. Našel jsem v tom ohromnou zálibu a i když na tom, kde má jaká buňka jádro nestojí celá medicína (doc. J. by mě za tuto větu zabila), tak to shledávám za krásné období mého života, leč velmi těžkým. A náročnost je samozřemě progresivní.

Co z toho vyplývá ? V prvním ročníku budete mít volného času skutečně velmi málo, v určitých částech semestru žádný, pokud tedy nebudete vymetat každý večer přilehlé hospody. V případě, že je někdo takto bohémsky založený, krutě na takové věci doplatí. :)

Povídání o histologii

18. října 2014 v 0:50 | med-student |  HISTOLOGIE A EMBRYOLOGIE
Histologie začíná být velmi zajímavým předmětem s jednou vadou. Paní docentka, která vede naše cvičení je starší, inteligentní, vzdělaná, ale opravdu arogantní dáma. Raději se nebudu zmiňovat v konkrétních jménech, protože by to nebylo vhodné, ale je pravdou, že v západních zemích by někdo takový na univerzitě neobstál. Působí to na mě jako omyl. Taková nabitá paní dle mého nepatří mezi studenty, ale jinam (třeba do výzkumu). A to z jednoho prostého důvodu - pokud nemám rád lidi, tak je přece ani nemůžu učit. Je to naprosto kontraproduktivní, protože sedět přes dvě hodiny ve stresu u mikroskopu a mnohdy i zodpovídat záludné otázky paní docentky... to není příjemné. A z pedagogického hlediska je to nepřínosné. Už nejsme v dobách socialistických zvrácených pedagogických postojů, které mají fatální dopady na rozvoj osobnosti, ale naopak jsme v době, kdybychom měli svojí osobnost rozvíjet. A to platí v medicíně obzvlášť. Stresovat studenty a povídat jim o jejich naprosté neschopnosti, pokud poprvé nepoznají barvení dává vzniku negativně nabitému prostředí, což Purkyňův ústav vlastně je. Pokud se prváci něčeho bojí, tak jde většinou o histologii. Anatomie je oproti tomu skutečně vynikající. Učí nás tam lidé, kteří jsou slušní, ochotní a vše vysvětlí. Propojují výklad s prvními klinickými souvislostmi a pokud se člověk poctivě naučí, nemá problém dostat z testu za A. Oproti tomu první test z histologie, který se píše mimo jiné každé cvičení ještě navíc z látky, která má být teprve probírána, představoval ránu pod pás.

Ale ani z výše uvedených důvodů nepřestanu mít histologii rád. Když si člověk odmyslí stresující prostředí, tak může postupně poznávat krásu tohoto oboru. Pokud tedy odmyslím zónu Ústavu pro histologii, tak jsem zatím se vším naprosto spokojený. Organizace výuky je skvělá a i výuka samotná.


A co vy (ne) kolegové ? Poznali by jste, copak to je asi za barvení ?

První týden na medicíně

5. října 2014 v 13:37 | med-student |  Má anonymní existence
Ahoj ! Omlouvám se, počítal jsem s tím, že napíšu slohovou práci, ale na to bohužel nemám čas, protože se musím překvapivě učit. První týden na této škole mě uchvátil. Myslím, že jsem na správném místě a určitě bych nic neměnil. Anatomie mě zaujala hned od začátku. Histologie je o něco horší, protože máme na cvičení jednu nepříjemnou paní. Ostatní předměty jsou už méně důležité, ale přesto se v nich dovím spoustu zajímavých věcí. Myslím, že není nic hezčího, než se učit o vlastním těle. Zatím mám velké nadšení pro tento vznešený obor a první dny na fakultě mě ještě více motivovaly. Učení je už teď poměrně hodně a s přibývajícími dny bude stále a stále přibývat. Já se jdu zas vrátit k Čihákově Anatomii 1 a slibuji, že se v určitých nekonstantních termínech budu vracet s dalšími články. :)