Zkouška z biofyziky

27. června 2015 v 16:35 | med-student |  BIOFYZIKA
Ehm... zkouška z biofyziky. Oproti jiným zkouškám je to relativně jednoduchá zkouška, kde stačí sáhnout do základu z gymplu a rozšířit to o "velice čtivá skripta". Nastávající prváci budou mít tu výhodu, že vyšla nová učebnice z pera pracovníků našeho ústavu, která se jeví jako velice případná.

My takovou výhodu neměli, takže jsme museli přijmout úděl a studovat ze zelených skript. Ovšem situaci zpříjemňoval fakt, že existují wikiskripta a Medicínská biofyzika, o které jsem se před několika měsíci zmiňoval. Co se týče přípravy, tak fyzika v průběhu zimního semestru pro většinu znamenala jen hodinu a půl týdne na praktikách, protože nikdy jindy nebyl čas. Někdy bylo třeba se podívat do protokolů, protože na praktikách se zkoušelo. Každý byl tak dvakrát. Někdo byl té nátury a navštěvoval přednášky, což ale ve výsledku nebyl determinant, který by určoval úspěšnost u zkoušky. Musím napsat, že úspěšnost u zkoušky je založená na tom, jestli a jak chápete fyziku. K tomu vám může pomoci daná literatura + wikisripta - dočtete se tam fakta, se kterými je dobré umět v hlavě pracovat a propojovat si jednotlivé fyzikální oblasti. Samotná biofyzika by měla počítat s tím, že každý máte nějaký fyzikální základ, na kterém je dobré stavět. V průběhu semestru je kladen důraz na to, o čem by jsme v rámci medicíny měli mít tušení. RTG, CT, MRI, apod. Ve výsledku je docela zajímavé vědět, jak to funguje. Některá praktika vlastně byla také docela užitečná, třeba EKG, měření krevního tlaku, apod.

Příprava na zkoušku + zkouška:

Co se týče přípravy.... měl by stačit týden, max. dva. Záleží na tom, jak kvalitní jste měli fyziku na gymplu. My jí teda zvlášť dobrou neměli, ale kvůli přijímačkám jsem na ní zapracoval a zjistil jsem, že je to vlastně fakt pochopitelné. A spousta věcí mi v hlavě zůstala, což se odrazilo i na rychlosti přípravy ke zkoušce. Používal jsem primárně zelená skripta a na RTG a MRI jsem použil Medicínskou biofyziku. Učil jsem se týden. Stačilo to bohatě. Samotná zkouška je jen ústní. Jednoho dne přijdete na tamní ústav - vytáhnete si triplet a připravíte si otázky. Po dvaceti minutách pro vás přijde examinátor. Zkoušelo jich několik.

Prof. B.

Ptá se velice často mimo tažené otázky. Ještě častěji otázky směřují ke středoškolské fyzice. Vyplatí se jí umět. Když umíte, tak není nejmenší problém.

doc. J.

Pravděpodobně nejhodnější a nejbenignější zkoušející. Nevím o tom, že by někoho od nás z kruhu vyhodil.

prof. V.

Tady už to tak jednoduché nebude. U něj je třeba látku opravdu ovládat a umět. A odvozovat, odvozovat a odvozovat ! Znát vzorece a jednotky ! Občas můžete dostat i jednoduchý příklad, který bude chtít vypočítat. Takže taky právě budete muset umět ten odpovídající vzoreček. Ale žádné zákeřnosti. Třeba jako příklady na přijímačkách. U něj platí, že nechce moc teorie, ale místo toho vzorce a jak jsem psal - odvozování, čili to, že někdo umí vzorečky ještě a priori nemusí znamenat, že je taky chápe. Pokud budete umět, tak vás za nějakou hloupost nevyhodí. Pokud to nechápete, tak je to potom problém a zkoušku budete opakovat.

as. Z.

Stačí mu jen základy. Zkouška u něj je příjemnou zkušeností. Nevím o tom, že by chtěl nějaké odvozování. Jen něco málo z teorie. Víc nevím.

as. Z (2)

Zjistíte, že na ústavu jsou dva. Tento už nějaký ten vzoreček chtít bude. Ale jinak na vás bude velice příjemný. A opět - za blbost nevyhodí.

as. K

Paní asistentka je zřejmě na ústavu nejnáročnější zkoušející, která dokáže podusit. Vyhazovy jsou u ní nejčastější. Často vyhodí i víc jak polovinu zkoušených. Jde jí důsledně o to, jak to umíte. A musíte to umět dobře. A hlavně - rozumět - to u fyziky prostě platí vždycky, proto to také neustále opakuji. Pokud tohle prokážete, tak ani u ní nebudete mít problém.


Závěrem bych napsal, že je to pro většinu první zkouška na vysoké škole. V tom případě je doprovázena i prvním větším stresem. Ovšem přijdou červnové dny, kdy si uvědomíte, jak příjemná byla tahle zkouška. Přijdou totiž jiné zkoušky. Takové zkoušky, na které už týden stačit nebude. Ale pro mě nic hezčího není. Učit se o lidském těle - už jenom v rámci prvního ročníku - je pro mě přímo obohacující a dokonce postupně začínám být ochoten změnit svůj názor na nervák, rozumějte centrální nervový systém. Kolegyně Bloncka si jistě ráda přečte můj článek o tom, jak na zapeklité cesty axonů v CNS. :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikol Nikol | 28. června 2015 v 12:12 | Reagovat

Ahoj,

díky za články a vlastne za celý blog.

Mňa by dosť potešil článok, ako vidíš USMLE po prvom ročníku a "prelistovaní" požiadaviek na step 1.
Plánuješ ho stále napísať cez prázdniny?
A chceš sa čisto sústrediť len na anglický jazyk?

Vopred díky za odpoveď :)

2 Med-student Med-student | E-mail | Web | 28. června 2015 v 20:36 | Reagovat

Ahoj, takový článek mám určitě v plánu. :-) Co se týče angličtiny, tak se soustředím primárně na ní a na TOEFL. Takže na článek o USMLE se můžeš těšit. V průběhu července se tu objeví. :-)

3 anonym anonym | 30. června 2015 v 1:35 | Reagovat

fasá :D ďalšia budem hádam anatka :D

4 anonym anonym | 2. července 2015 v 11:53 | Reagovat

zdar, nemohol by si urobiť článok o tom ALEBO reagovať na moju otázku, ako je to naozaj s tým vyhadzovaním na 1 LF? Naozaj je to tak, že naberú 700 študentov a z kapacitných dôvodov ich zoberú do druháku len 250? Čo si mám myslieť pod tým pojmom kapacitných?
Proste tak stručnejšie, ďakujem. :)

5 Med-student Med-student | E-mail | Web | 2. července 2015 v 13:22 | Reagovat

[4]: Ahoj, nejsi první, kdo o tento článek stál. Už nějakou dobu mi chodí emaily s prosbou o tento článek - čekal jsem, až budu mít hotovou zkoušku z anatomie, tj. poslední klíčové zkoušky pro postup dál (spolu s histolou). Mé vyjádření k vyhazování jsem před chvilkou zveřejnil. Enjoy. ,)

6 Karel Karel | E-mail | Web | 8. července 2015 v 12:43 | Reagovat

Po složení závěrečné zkoušky mě doma čekalo nádherné překvapení. Mamka mi koupila nový nábytek a vytvořila studentský pokoj a já budu mít větší klid na učení http://e-levnynabytek.cz/ Chci jít na výšku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama