Letní pitevna + popitevák

16. července 2015 v 20:18 | med-student |  ANATOMIE

Letní semestr začal velmi poklidně. Probírali jsme dýchací, urogenitální, endokrinní systém a do toho začalo hezké počasí. Ale jednoho krásného dne začala letní pitevna. Oproti té zimní je náročnější, delší, ale také zajímavější. Znalosti ze zimní pitevny se považují za samozřejmost ! Všichni jsme to tak nějak věděli, protože jsme na to byli mnohokrát upozorňováni. Tentokrát jsme se už dostali opravdu "hluboko" do anatomie lidského těla. Náročnost letní pitevny nespočívá jen v ní samotné, ale v tom, že pitvy probíhají souběžně s výukou ostatních předmětů. Zvlášť dole na histole jsme těch testů psali asi schválně víc.

Průběh:

Už víte, že letní pitvy jsou delší. Tři týdny jsme obden docházeli v odpoledních hodinách na ústav, kde se nejdřív konala přednáška na určitou topografickou krajinu, která byla v daný den na programu. Po přednášce se šlo na pitevnu, kde jsme trávili bez mála tři hodiny. Tentokrát už to nebylo tak jednoduché. Najednou toho bylo docela hodně a každý den se stupňovaly obavy z popitevního pohovoru. I zkoušení během pitev bylo poměrně častější. Bylo třeba znát i víc teorie a hlavně se na těle umět správně zorientovat. Program letních pitev vlastně navazuje na to, kde jsme skončili v zimě. Začali jsme svalstvem hlavy a krku, včetně všech dalších struktur, které se potom organizují do topografických krajin. Ovšem všechno se to postupně nabalovalo a nabalovalo. Na programu totiž dále jsou anatomické struktury hrudníku, zad, břicha a pánve. Dobré na tom bylo, že s každým dnem jsme se dostávali do té anatomie víc a víc. Když to všechno vidíte, tak se vám ta (občas) prokletá anatomie dostane pod kůži. Uvidíte spoustu věcí, včetně různých variabilit průběhů, větvení cév a nervů, apod. Bylo to opravdu hodně zajímavé a dobře vedené. Navíc jsme se vždycky setkali se solidním chováním všech zúčastněných (demonstrátoři, lektoři, akademičtí pracovníci).

Popitevní pohovor:

Všichni se tiše i hlasitě obávali toho, že někdo vytáhne látku ze zimy. A tak se také stalo. Zkoušející se na zimní pitevnu ptali docela dost. Já osobně jsem "schytal" hned ze začátku několik otázek na zimu. Ale zas žádné zákeřnosti. Šlo hlavně o topografii končetin a různé svaly. Můj popitevák byla vlastně jakási exkurze po lidském těle. Musel jsem najít a popsat základní struktury na srdci, pak jsme přišli ke komplexu břišních orgánů - tam padaly otázky jen na žaludek a játra. Asi nejvíc času jsme ale strávili u baze lební. Zkoušející chtěl najít a popsat hlavové nervy (hlavně teda trigeminus) ale tentokrát to chtělo i další a další věci (kterým tím otvorem ten nerv z té baze vychází), základní větvení a hlavně funkci. Když jsme byli u té baze, tak to pokračovalo otázkou na ohraničení přední, střední a zadní jámy lební, duplikatury dura mater a zabrousili jsme i k a. maxillaris. Pak jsem dostal za úkol najít n. accessorius, poznat m. digastricus (venter posterior), najít a popsat fissura scalenorum (ohraničení + struktury, které tudy procházejí) a to bylo všechno. Dopadlo to nakonec velmi dobře. Doporučuji ale látku nepodcenit. Znalosti, které během turnusu načerpáte potom využijete u zkoušky. Já to můžu jen potvrdit, protože u zkoušky mi to převelice pomohlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anonymus anonymus | 17. července 2015 v 19:06 | Reagovat

Tvoje clanky jsou suprovy. Uplne mi ta skola zase chybi !! :-D A taky clovek zavzpomina.

2 M. M. | 8. srpna 2015 v 7:53 | Reagovat

Můžeš prosím shrnout jaké knihy si obstarat do prvaku? A na kolik té asi vyšli? Daji se vypůjčit v knihovně?

3 Med-student Med-student | E-mail | 19. září 2015 v 13:33 | Reagovat

[2]: Takový článek mám rozpracovaný. Určitě se tady objeví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama