Srpen 2018

PATOLOGIE § INSTAGRAM a jiné malichernosti

8. srpna 2018 v 20:35 | med-student |  Má anonymní existence
!SLEDUJTE MĚ NA IG!:

@vampire.md

(nějak tak)

Patologie byla ta největší hrůza, která mě zatím potkala. Nikdy jsem si před zkouškou nepřipadal více nepřipravený a několik otázek jsem vůbec nečetl. Neuměl jsem klasifikaci leukémií, kterou jsem se učil asi nejvíc. Neuměl jsem nádory ovaria. Přesto jsem zkoušku udělal, ale zanechala ve mě šrámy.

"Učte se jen makroskopii, na mikro se nikdo neptá." / Tak asi zrovna já jsem měl tu smůlu, kdy se mě jedna paní začala ptát na mikroskopii lymfadenopatií, nehledě na to, že předešlá otázka - amyloid - je z velké části jen o mikroskopii... wtf? :D Tak ať napíší učebnici, kde bude jen to jejich schéma definice, klasifikace, makroskopie a komplikace. V té změti mikroskopické terminologie se to špatně hledá. Vlastně se to vůbec nedalo číst. :)

Můžu si za to sám. Měl jsem se začít učit dřív. Ušetřil bych si nervy. Nicméně ve třeťáku skoro nikdo nic nechce. Patofyziologie mi přišla celkem v pohodě, mikrobiologie taky. I na té patologii to celkem šlo. Ze zimy si pamatuju, že jsme snad řešili furt jenom TBC a zánět, zánět, zánět. V létě se to rozjelo. Myslel jsem, že si snad dělají jenom legraci. No, nedělají. :D

Jak já jsem byl zoufalej. Po patologii mi všechno přijde lepší. Myslíte si, že si něco z mikroskopických praktik pamatuju? Ne. Bylo to zajímavý, ale přínos? Dva semestry jsme seděli u sklíček. Jeden preparát za druhým. Proč nás to tedy učí a hustí to do nás, když se mikroskopie nezkouší? :D Jestli to někdo z toho bleděmodrého ústavu čte, nechť se zamyslí.

Patologie ovšem má smysl. Rozhodně je užitečnější, když za mikroskopem sedí patolog a identifikuje nádor oproti purkyňologům sedících tam dole, buzerujících prvňáky s tím, že erytrocyt je pouze a jen "bikonkávní terčík". Nebo disk? Už si to nepamatuju. Nebo zda je jádro dostatečně laločnaté, pakliže není, smůla. Klidně vám na zkoušce ten papír přeškrtají a roztrhají.

Zpětně jsem ale histologům a těm fosíliím vděčný za to, že do nás tu histolu namlátily (tvrdé y je tam záměrně, zasvěcení pochopí) celkem podrobně. Jinak bychom na té patologii opravdu byli uplně zbytečně. Celkem se hodilo poznat u zápočtu z preparátů alespoň tu zdravou normální tkáň. Pak si patologii aspoň můžete typnout. :)

Láska, mír a úsměv!